banner abonamente

Autentificare
updated 2:14 PM UTC, Apr 19, 2019

FOUR PAWS elibereaza 47 de animale dintr-o gradina zoologica din Fasia Gaza

Contents[Hide]

Animalele au fost duse la sanctuarele organizatiei din Iordania si Africa de Sud. Dupa mai multe incercari si multa munca, organizatia de protectie a animalelor FOUR PAWS a reusit cea mai mare actiune de eliberare de pana acum: pe 7 aprilie 2019, echipa noastra de interventie a transferat 47 de animale in afara Fasiei Gaza. La actiune a participat si un roman, dr. Gabriel Ignat, vicepresedinte al Animal Society, principalul partener si reprezentant al FOUR PAWS in Romania.

Animalele salvate (cinci lei, o hiena, mai multe maimute, lupi, porci spinosi, vulpi, pisici, caini, emu, struti si veverite) provin din gradina zoologica din Rafah, unde fusesera uitate si neglijate. Actiunea de eliberare a lor fusese initial programata pentru sfarsitul lunii martie, dar a trebuit sa fie amanata din cauza exacerbarii conflictului din regiune. FOUR PAWS a dus animalele la sanctuare specializate din Iordania, iar doi dintre lei au fost imbarcati pentru un zbor in Africa de Sud. DEestinatia finala este sanctuarul LIONSROCK, unde vor trai in suprafete foarte intinse si identice cu cele unde traiesc in salbaticie, dar imprejmuite si pazite, animalele fiind constant ingrijite de medicii nostri veterinari.

Cea mai mare misiune de salvare din istoria organizatiei noastre a fost precedata de multe luni de pregatiri si negocieri. Multumita sprijinului autoritatilor locale dar si al proprietarului gradinii zoologice, misiunea a fost acum finalizata cu succes. Echipa FOUR PAWS, formata din veterinari si experti in animale salbatice, a ajuns in Gaza pe 4 aprilie si a durat patru zile pana cand negocierile au fost in sfarsit incheiate si animalele transferate.  

”Munca neintrerupta din aceste zile a testat limitele echipei noastre. Sa consultam si apoi sa transportam aproape 50 de animale, majoritatea salbatice, a fost o provocare uriasa. Am fost impresionati de modul in care autoritatile din Israel, Palestina si Iordania au cooperat pentru binele acestor animale, deoarece am avut nevoie de ajutorul tuturor acestor oameni pentru ca transportul sa fie unul reusit”, a declarat liderul misiunii, dr. Amir Khalil, care a mai participat la elibararea animalelor din alte doua gradini zoologice din Gaza, in 2014 si 2016. 

1. Din Gaza in Iordania si Africa de Sud, via Israel

Dupa ce FOUR PAWS a incarcat animalele in custile special pregatite pentru transport, in dimineata zilei de 7 aprilie, a urmat o calatorie de aproximativ 300 de kilometri pana in Iordania. O noua provocare avea sa-i astepte pe colegii nostri la granita Iordaniei cu Israelul de la Erez. Pentru ca trebuia sa schimbam masinile, toate custile cu animale au fost descarcate si incarcate in camioane noi, care ne asteptau la granita. Calatoria catre Iordania a continuat apoi, cu armata israeliana flancandu-ne indeaproape. Tarziu, in cursul serii, animalele au ajuns la sanctuarele din Iordania, situate la aproximativ o ora de mers cu masina de la Amman. Au fost eliberate in dimineata urmatoare, in noile lor case special pregatite din timp. Pentru cei mai batrani doi lei, totusi, calatoria nu s-a incheiat inca. Urmeaza sa zboare in Africa de Sud, unde isi vor gasi casa si linistea la LIONSROCK, sanctuarul nostru pentru feline mari. 

2. Colaborare internationala pentru salvarea animalelor din Rafah

Pe langa colaborarea de durata si apropiata cu autoritatile locale, jurnalistul si omul de afaceri American Eric S. Margolis si organizatia franceza de protectie si bunastare a animalelor ”Fondation 30 Milions d’Amis” au sustinut actiunea noastra de salvare cu donatii generoase.

FOUR PAWS este activa in Gaza din 2014 si se afla la a treia gradina zoologica ”eliberata”, pana in prezent. In 2014 si 2016 fusesera deja eliberate animalele de la gradinile din Al-Bisan si Khan Younis. Dupa aceasta a treia misiune reusita, mai exista doar doua gradini zoologice inca in activitate in Fasia Gaza.  

Media

Ultima modificareVineri, 12 Aprilie 2019 08:10

Articole înrudite