- Detalii
- Noutăți Medicale
Webinar FVE: pregătirea, prevenirea și controlul gripei aviare zoonotice
- :
⏱️ Durata estimată a lecturii: ~2 min
Pe 27 februarie, Federația Veterinarilor din Europa (FVE) a organizat un webinar dedicat pregătirii, prevenirii și controlului gripei aviare zoonotice, subliniind riscurile emergente și măsurile esențiale pentru limitarea răspândirii virusului.
Evenimentul a fost moderat de vicepreședintele FVE, Jane Clark, care a evidențiat rolul crucial al medicilor veterinari în prevenirea, detectarea și gestionarea bolilor la animale de fermă, sălbatice și de companie. Aceasta a făcut referire la cel mai recent document de poziție al FVE privind pregătirea pentru pandemii, subliniind faptul că virusurile gripei aviare au un potențial ridicat de adaptare la om și ar putea declanșa viitoare pandemii.
Transmiterea și prevenția gripei aviare
Profesorul Ian Brown OBE a prezentat o perspectivă detaliată asupra modului în care virusul gripei aviare poate trece de la păsări la oameni și alte mamifere, analizând factorii care determină evoluția sa. Acesta a evidențiat importanța îmbunătățirii strategiilor de prevenție și intervenție pentru a reduce riscul de transmitere zoonotică.
În completare, Dr. Alessandro Broglia de la Autoritatea Europeană pentru Siguranța Alimentară (EFSA) a expus concluziile unui aviz științific comun privind mutațiile virusului gripei aviare și potențialul acestuia de a se răspândi la oameni. De asemenea, au fost oferite recomandări pentru sectorul sănătății publice și al sănătății animale pentru a diminua riscurile asociate.
Vaccinare și strategii de control
Un panel de experți a discutat despre viabilitatea vaccinării la mamifere, măsurile disponibile pentru limitarea răspândirii virusului și riscul ca gripa aviară înalt patogenă (HPAI) să se transmită la oameni, devenind astfel următoarea pandemie.
Webinarul a subliniat necesitatea unei abordări integrate One Health, colaborarea strânsă între medicii veterinari, autoritățile din domeniul sănătății publice și factorii de decizie pentru a preveni o potențială criză sanitară globală.
Sursa: fve.org
- Detalii
-
Program complet de pregătire continuă pentru medici veterinari
Obține rapid cele 120 de puncte EMC – 100% online, simplu și accesibil!
Abonează-te acumDe 17 ani, Veterinarul.ro prezintă faptele și dezbaterile din profesie, cu scopul de a informa și sprijini comunitatea veterinară. Publicăm articole care reflectă atât perspectivele medicilor, cât și impactul asupra societății. Mulțumim pentru contribuția și implicarea adusă, editorilor și abonaților medici veterinari români, fără de care nu am fi putut exista. Le datorăm recunoștința noastră pentru perseverența de a rămâne fideli principiului care ne ghidează din prima zi:
Veterinarul.ro există pentru și împreună cu comunitatea veterinară din România.Implică-te în susținerea jurnalismului medical veterinar independent Cu o donație, o sponsorizare sau redirecționare impozit, susții informația corectă, responsabilă și accesibilă comunității veterinare și proprietarilor de animale. SusțineUrmărește-ne pe rețelele sociale:
ARTICOLE CU ACELAȘI SUBIECT:
One Health Summit 2026: sănătatea globală, în centrul unei noi abordări integrate la Lyon
În perioada 6–7 aprilie 2026, la Lyon, s-a desfășurat One Health Summit, un eveniment internațional ...
Franța lansează apelul de proiecte 2026 în cadrul planului Écoantibio 3 pentru combaterea rezistenței antimicrobiene
Ministerul Agriculturii, Agroalimentar și al Suveranității Alimentare din Franța a anunțat lansarea ...
Nouă lege în Marea Britanie: protecție sporită pentru animalele de fermă împotriva atacurilor câinilor
O nouă lege a intrat în vigoare la 18 martie, introducând măsuri mai stricte pentru protejarea anima...
Un plasture pentru ameliorarea durerii la animalele de fermă, încă în fază de testare
Interesul pentru metode sigure și eficiente de control al durerii la animalele de fermă este în creș...
Noutăți Articole Specializate Business
Suprataxarea contractelor part-time în 2026: ce trebuie să știe cabinetele veterinare
- Echipa Veterinarul.Ro
Noi obligații de protecție a consumatorilor pentru medicii veterinari și cabinetele veterinare OUG nr. 18/2026
- Iulian Vieru
CMV individual vs SRL veterinar, ce formă juridică alegi în 2026
- Echipa Veterinarul.Ro
Transparența salarială devine obligatorie: ce trebuie să știe angajatorii și angajații din medicina veterinară
- Ana Rata

