Miercuri, Februarie 11, 2026

logo veterinarul 2024

  • :

    ⏱️ Durata estimată a lecturii: ~3 min

„Este o criză internațională a bunăstării caninelor”. Acestea sunt cuvinte destul de puternice de la Asociația Mondială a Medicilor Veterinari de Animale Mici (WASAVA).„ Am vorbit despre problema câinilor cu botul scurt (brahicefalici) cu căi respiratorii limitate de câțiva ani, de când problema a fost evidențiată publicului din Marea Britanie și clubul lor de canise a luat atitudine”, se arată într-un comunicat al organizației. 

Pur și simplu câinii din rasele Pug, Buldog francez, Buldog englez și alții au dificultăți atât de mari la respirație, încât problema de sănătate are de ceva timp un nume: sindromul obstructiv respirator brahicefalic (SORB). Problema afectează calitatea vieții acestor câini, adesea zilnic

„Este crud și lipsit de etică să continui să crești câini care nu pot respira normal”, spune dr. Peter Sandoe, profesor de bunăstare a animalelor și controlul bolilor la Universitatea din Copenhaga, Danemarca, într-unul dintre câteva videoclipuri de la WSAVA, care trag clar un semnal de alarmă în apărarea dreptului la bunăstare al câinilo

Adevărul este că, pe măsură ce rasele brahicefalice își continuă creșterea în popularitate, iar crescătorii de toate felurile, de la crescătorii hobby la fabricile de căței, își continuă practicile, SORB este din ce în ce mai comun și este văzut ca o problemă de bunăstare la nivel mondial.

Privind imaginile cu rasele implicate, acestea nu au arătat întotdeauna așa cum arată astăzi. Cumva, a fost considerat a fi „mai drăguț” să aibe fața mai plată. În timp ce câinii care sforăie sau gâfâie sunt considerați drăguți de unii, experții subliniază că aceste trăsături nu sunt normale și că, de fapt, câinii se chinuie să respire. Mulți câini cu bot scurt necesită o intervenție chirurgicală pentru a supraviețui și au o durată de viață semnificativ mai scurtă decât alți câini. Cum e b

Medicii veterinari WSAVA și experții în bunăstarea animalelor iau o poziție fermă de care ar trebui să țină cont cluburile și crescătorii de canisă. Până acum, American Kennel Club (AKC) a ignorat problema. Înrăutățind lucrurile, AKC continuă să sprijine vânzările de căței la magazinele de animale de companie, care provin de la crescători, cum ar fi fabricile de căței, care nu au niciun interes să facă ceea ce trebuie. Între timp, aceste rase continuă să crească în popularitate, deoarece publicul tinde să creadă că aceste deformări sunt drăguțe.

Olanda a introdus recent un proiect de lege prin care se dorește interzicerea creșterii animalelor de companie care au caracteristici externe dăunătoare. Detalii despre proiect, am publicat aici. 

Mai jos puteți vedea un film realizat de Asociația Mondială a Medicilor Veterinari de Animale Mic, cu privire la SORB. 

  • Ți-a plăcut articolul?
    Susține echipa Veterinarul. O cafea ajută.

    Program complet de pregătire continuă pentru medici veterinari

    Obține rapid cele 120 de puncte EMC – 100% online, simplu și accesibil!

    Abonează-te acum

     

    De 17 ani, Veterinarul.ro prezintă faptele și dezbaterile din profesie, cu scopul de a informa și sprijini comunitatea veterinară. Publicăm articole care reflectă atât perspectivele medicilor, cât și impactul asupra societății. Mulțumim pentru contribuția și implicarea adusă, editorilor și abonaților medici veterinari români, fără de care nu am fi putut exista. Le datorăm recunoștința noastră pentru perseverența de a rămâne fideli principiului care ne ghidează din prima zi:
    Veterinarul.ro există pentru și împreună cu comunitatea veterinară din România.
     
    Primește ultimele noutăți veterinare
    Abonează-te la newsletterul săptămânal Veterinarul.ro
    În fiecare luni îți trimitem pe e-mail cele mai importante știri și articole din domeniul veterinar.

     

    Urmărește-ne pe rețelele sociale:

      Implică-te în susținerea jurnalismului medical veterinar independent Cu o donație, o sponsorizare sau redirecționare impozit, susții informația corectă, responsabilă și accesibilă comunității veterinare și proprietarilor de animale. Susține  

    ARTICOLE CU ACELAȘI SUBIECT:

Noutăți Articole Specializate Business


Your message here