Marți, Octombrie 07, 2025

Exclusiv pentru Medici Veterinari

Cercetări recente au arătat că medicii veterinari și fermierii ar putea subutiliza tratamentele analgezice în cazul vacilor de lapte și că există o deconectare între percepția medicilor veterinari privind disponibilitatea fermierilor de a plăti pentru aceste tratamente și realitatea din teren, fermierii fiind, de fapt, dornici să ofere alinare durerii animalelor, costul nefiind neapărat o barieră.

  • :

    ⏱️ Durata estimată a lecturii: ~4 min

Cercetări recente au arătat că medicii veterinari și fermierii ar putea subutiliza tratamentele analgezice în cazul vacilor de lapte și că există o deconectare între percepția medicilor veterinari privind disponibilitatea fermierilor de a plăti pentru aceste tratamente și realitatea din teren, fermierii fiind, de fapt, dornici să ofere alinare durerii animalelor, costul nefiind neapărat o barieră.

Aceasta în ciuda variațiilor în percepția durerii în cadrul echipei de mobilitate din fermă, formată din veterinari, tehnicieni veterinari, îngrijitori de copite și fermieri, în care fermierii evaluează constant durerea ca fiind mai puțin severă decât medicii veterinari și, de obicei, mai redusă decât îngrijitorii de copite și tehnicienii veterinari. Mai mult, doar 50% dintre fermieri folosesc antiinflamatoare nesteroidiene (AINS) pentru afecțiuni precum dermatita digitală activă (Craven et al., 2024), o afecțiune dureroasă și una dintre cele mai frecvent înregistrate boli asociate cu șchiopătura la vacile de lapte (Bell și Vanhoudt, 2020), în ciuda faptului că îngrijirea copitelor și gestionarea șchiopăturii sunt incluse în planurile de sănătate a efectivului pentru îndeplinirea standardelor Red Tractor Dairy și ale cumpărătorului de lapte.

Acestea sunt câteva dintre concluziile discutate în cadrul celei de-a doua ediții a conferinței veterinare „Break the Pain” și a mesei rotunde organizate de Ceva Animal Health, care a avut loc luna trecută la Lancaster House Hotel din Lancaster. Concluziile au evidențiat că este nevoie de o colaborare mai strânsă între toți membrii echipei de mobilitate din fermă pentru a evalua durerea și a lua decizii coerente privind utilizarea AINS, în scopul îmbunătățirii identificării și tratării șchiopăturii la vacile de lapte.

Urmărește cele mai noi informații pe canalul nostru de Telegram!
Accesează canalul

AINS joacă un rol esențial în oferirea de alinare a durerii și acțiune antiinflamatoare. S-a sugerat ca medicii veterinari să-și revizuiască terminologia utilizată în discuțiile cu fermierii și să folosească termeni precum „antiinflamatoare”, făcând analogii cu medicina umană, unde aceste substanțe sunt utilizate pe scară largă pentru reducerea durerii, febrei și inflamației. De asemenea, s-a recomandat ca discuțiile să fie practice, empatice și adaptate stilului de comunicare al fiecărui fermier.

„AINS sunt o parte esențială a protocolului de tratament în gestionarea durerii, febrei și inflamației la bovine pentru o multitudine de afecțiuni dureroase, iar costul nu reprezintă o problemă pentru fermieri, deoarece câștigurile în productivitate sunt dovedit mai mari decât costul tratamentului,” a declarat Katherine Timms, consilier veterinar pentru rumegătoare la Ceva.

„Medicii veterinari ar trebui să inițieze aceste discuții și să pună întrebări legate de beneficiile pentru fiecare animal în parte, întrebându-se dacă este ‘ceea ce trebuie făcut’, cu scopul de a oferi îngrijire de standard înalt pentru sănătatea și bunăstarea efectivului național pe termen lung,” a adăugat Katherine Timms.

Conferința și masa rotundă „Break the Pain” organizate de Ceva au fost dedicate medicilor veterinari de fermă interesați să afle cele mai recente perspective privind utilizarea AINS la vacile de lapte și să depășească barierele existente în managementul durerii. Evenimentul a inclus prezentări susținute de vorbitori de renume, precum:

  • Dr. Nicola Gladden, BVM&S, Dip ECBHM, PhD, FHEA, MRCVS, profesor asistent în clinica animalelor de fermă la Universitatea din Nottingham;
  • Dr. James Wilson, BSc, PhD, consultant în sănătatea copitelor la Herd Health Consultancy;
  • Dr. Bethany Griffiths, BVSc, MRes, PhD, MRCVS, medic veterinar la Farm Gate Vets, Cumbria;
  • Dr. Emily Craven, MA, VetMB, PGCertVPS, MRCVS, doctorand la Universitatea din Nottingham și epidemiolog veterinar la Vet Partners;
  • Dr. Natalie Robinson, BScVetPath, BVetMed, PhD, MRCVS.

Discuțiile mesei rotunde au fost facilitate de Dr. Nick Bell, MA, VetMB, PhD, PGCertVetEd, FHEA, DipECAWBM(AWSEL), MRCVS, director la Herd Health Consultancy.

„M-am bucurat foarte mult să particip la cea de-a doua ediție a conferinței ‘Break the Pain’ organizată de Ceva. A fost interesant să ascult o echipă de vorbitori de excepție discutând despre cercetările recente privind beneficiile utilizării AINS și să explorez în profunzime gândirea actuală pe această temă. Am apreciat participarea la masa rotundă condusă de Nick Bell și am găsit foarte interesantă discuția despre barierele și provocările întâmpinate în promovarea utilizării AINS în activitatea noastră de zi cu zi ca veterinari,” a declarat Paul Doran, medic veterinar la Friars Moor Livestock Health.

Sursa: veterinary-practice.com 

Urmărește-ne pe rețelele sociale:

Noutați Medicale Generale

Noutăți Medicale PET

Noutăți Articole Specializate Business