Editoriale, Stiri & Noutăți
- Detalii
- Noutăți Medicale
În cadrul unui nou parteneriat, studenții, rezidenții, stagiarii și profesorii de la Texas A&M College of Veterinary Medicine & Biomedical Sciences (VMBS) vor începe să utilizeze VetRec, un asistent bazat pe inteligență artificială dedicat domeniului veterinar. Potrivit unui comunicat de presă emis de Texas A&M, această colaborare are ca scop creșterea eficienței clinice, îmbunătățirea îngrijirii pacienților și dezvoltarea procesului educațional în cadrul Spitalului de Învățământ Medical Veterinar (VMTH).
- Detalii
- Bianca Hrib
- Detalii
- Noutăți Medicale
Un studiu recent realizat de un cercetător de la Texas A&M College of Veterinary Medicine and Biomedical Sciences (VMBS), publicat în Journal of Veterinary Behavior, arată că peste 99% dintre câinii din Statele Unite manifestă comportamente considerate potențial problematice, cele mai frecvente fiind legate de atașament și separare, agresivitate și frică sau anxietate.
- Detalii
- Bianca Hrib
- Detalii
- Noutăți Medicale
Cercetătorii de la Universitatea din Liverpool au lansat VetCLIN-AMR, un proiect de monitorizare a rezistenței antimicrobiene în infecțiile clinice la animalele de companie. Inițiativa încurajează colaborarea între laboratoarele de microbiologie veterinară din Regatul Unit, cu scopul de a armoniza metodele de testare și a îmbunătăți calitatea datelor obținute.
- Detalii
- Bianca Hrib
- Detalii
- Noutăți Medicale
Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) a publicat pe website-ul instituției proiectul de Hotărâre de Guvern pentru aprobarea Planului de urgență privind măsurile care trebuie luate în cazul apariției unei boli de categoria A sau a unei boli emergente, în conformitate cu prevederile Regulamentului (UE) 2016/429 privind bolile transmisibile ale animalelor – cunoscut și sub denumirea de „Legea privind sănătatea animală”.
- Detalii
- Iulia Cretu
- Detalii
- Noutăți Medicale
Dr. Szabolcs Pásztor, șeful Oficiului Național pentru Siguranța Lanțului Alimentar din Ungaria a transmis un apel ferm în cursul zilei de 6 aprilie 2024 către populație și autorități privind necesitatea respectării stricte a reglementărilor sanitar-veterinare, în contextul eradicării unui focar de febră aftoasă. Potrivit acestuia, singura modalitate eficientă de control al virusului este aplicarea riguroasă a măsurilor stabilite de autorități, în conformitate cu legislația în vigoare.
- Detalii
- Iulia Cretu
- Detalii
- Noutăți Medicale
Un studiu realizat de cercetători de la Texas A&M University oferă informații pentru minimizarea riscului de boli intestinale cauzate de Giardia duodenalis și Cryptosporidium în centrele canine. Rezultatele evidențiază importanța vârstei și a consistenței fecalelor în identificarea câinilor care ar trebui testați pentru Giardia.
- Detalii
- Bianca Hrib
Editoriale & Analize Număr articole: 95
Noutăți Medicale Număr articole: 1753
Veterinari de Succes Număr articole: 71
Interviuri & Viață de medic Număr articole: 55
Anchete & Dezbateri Număr articole: 0
Prezentari Număr articole: 12
Cartea de Oaspeti Număr articole: 3
Opinia ta este esentiala pentru noi si ne incurajeaza.
Nu ezita sa ne scrii parerea ta despre website, revista sau orice iti place sau nu cu privire la ce facem noi. Orice opinie, orice parere este binevenita.
Fiind deschisi la noi provocari putem sa evoluam, sa fim mai buni, mai profesionisti in ceea ce facem. Spunandu-ne ceea ce doriti putem sa va oferim ceea ce asteptati de la noi.
Scrieti-ne ce va place, ce nu va place, ce ati citit interesant sau ce nu v-a placut, ce ati citit si ce nu ati citit dar doriti sa cunoasteti, ce va doriti sau ce credeti ca ar fi bun si pentru altii, ce ati descoperit sau ce ati vazut si merita cunoscut de noi si de toti colegii.
Doar comunicand si fiind deschisi la noi provocari putem sa fim mai buni, mai performanti si mai dedicati in ceea ce facem.
Va multumim!
Echipa Veterinarul.Ro
Concurs Număr articole: 10
CoronaVirus Număr articole: 16
Evenimente Număr articole: 94
Noutați Medicale Generale
-
Ce trebuie și ce nu trebuie să puneți în sau pe o rană
- Monica Nita
Obiectivul principal al curățării plăgiloreste de a îndepărta țesutul necrotic și alte fragmente de...
-
Îngrijirea adaptată culturii: îmbunătățirea încrederii în medicina veterinară
- Echipa Veterinarul.Ro
Un nou articol publicat de Sohaila Jafarian în Clinical Veterinary Small Medicine evidențiază...
-
Recunoașterea efectului placebo în medicina veterinară
- Echipa Veterinarul.Ro
Atunci când un câine participant la un studiu clinic privind un supliment pentru sănătatea...
Noutăți Medicale PET
-
Particularități de anatomie și fiziologie dentară la iepurele european
- Echipa Veterinarul.Ro
Iepurele (Oryctolagus cuniculus) este un adevărat ierbivor. Dieta naturală a iepurelui constă în...
-
Aspecte histopatologice în fibrosarcom
- Iulia Milin
Fibrosarcomul face parte din categoria tumorilor cavității bucale. Este o tumoare canceroasă derivată...
-
Extracția dentiției temporare la câine
- Echipa Veterinarul.Ro
Majoritatea animalelor domestice prezintă două seturi de dentiție și anume dentiția temporară...
Noutăți Articole Specializate Business
Tranziția de la Revisal la Reges-Online: termen-limită – sfârșitul lunii septembrie
- Iulia Cretu
Concurența neloială în medicina veterinară: cum vă protejați clinica de deturnarea clientelei
- Iulian Vieru
De la autoritate la colaborare - Reconfigurarea relației veterinar-client în era digitală
- Madalina Toma
De la incident la criză în organizații
- Madalina Toma