Marți, Martie 24, 2026

logo veterinarul 2024

  • :

    ⏱️ Durata estimată a lecturii: ~5 min

Un studiu realizat de cercetătorii de la Royal Veterinary College (RVC), în colaborare cu Universitatea Cambridge, arată că administrarea medicamentelor anticonvulsivante la câinii cu epilepsie poate duce la creșterea apetitului și, în multe cazuri, la supraponderalitate sau obezitate. Descoperirile subliniază importanța sprijinului veterinar pentru monitorizarea greutății și ajustarea alimentației acestor câini pentru a le menține o stare de sănătate optimă.

Pe lângă faptul că au un apetit alimentar mai ridicat, câinii epileptici aflați sub tratament sunt mai predispuși să primească gustări pentru a ajuta la administrarea medicamentelor și să fie mai puțin activi. Cercetarea va ajuta echipele veterinare să sprijine proprietarii pentru a evita aceste riscuri din momentul în care aceștia încep medicația și va sublinia importanța de a-i ajuta pe proprietari să monitorizeze și să gestioneze greutatea câinelui lor de-a lungul timpului.

Epilepsia idiopatică este cea mai frecventă boală neurologică cronică la câini și necesită adesea administrarea pe tot parcursul vieții a DSA pentru a reduce frecvența și severitatea crizelor. Chiar și așa, tratamentul rareori duce la eliberarea de crize și mulți câini supuși tratamentului cronic cu DSA prezintă efecte adverse între crize. Unele dintre efectele secundare de lungă durată ale acestor medicamente includ scăderea nivelului de energie și creșterea consumului de alimente și a creșterii în greutate.

Deși apetitul crescut a fost raportat ca un efect secundar al multor DSA în literatura veterinară, acest efect nu a fost cuantificat sau studiat în detaliu. Pentru a evalua acest lucru în detaliu, echipa de cercetare a analizat motivația alimentară prin intermediul unui chestionar validat de evaluare a riscului de obezitate la câini, creat de Universitatea din Cambridge. Studiul a comparat 222 de câini diagnosticați cu epilepsie idiopatică cu o populație de control de 7.086 de câini sănătoși. Sondajul a fost conceput pentru a determina dacă epilepsia și DSA au fost asociate cu creșterea motivației alimentare, creșterea în greutate și scăderea activității și pentru a evalua dacă și cum îngrijitorii au gestionat creșterea în greutate în această populație.

Conform analizelor, câinii cu epilepsie idiopatică care primesc DSA au avut o motivație alimentară semnificativ mai mare în comparație cu cei sănătoși - au avut un interes crescut pentru alimente, au fost mai puțin selectivi cu privire la alimente, au fost mai interesați de alimente între mese și au dorit mai multă mâncare decât cea oferită de obicei. Ca răspuns, îngrijitorii câinilor aflați sub tratament medicamentos au depus eforturi mai mari pentru a restricționa cantitatea de mâncare pe care câinii lor o consumau, în special din hrana umană. În ciuda acestui fapt, acești câini aveau o masă de grăsime semnificativ mai mare.  

Mai mult de jumătate dintre proprietarii de câini cu epilepsie foloseau întotdeauna gustări pentru a administra medicația câinelui lor (53%) și nu compensau prin reducerea rației principale de hrană a câinelui (34%). Având în vedere că tratamentul epilepsiei implică adesea administrarea de medicamente de două sau trei ori pe zi, acest lucru are potențialul de a crește substanțial aportul caloric, o problemă agravată și de faptul că acești câini sunt mai puțin activi. Prin urmare, este important ca medicii veterinari să îi sfătuiască și să îi ajute pe proprietari să monitorizeze și să gestioneze permanent greutatea câinelui lor.

„Rezultatele acestei cercetări sunt esențiale pentru a ajuta echipa veterinară să ofere mai multe informații și sprijin proprietarilor de animale de companie care gestionează epilepsia câinelui lor. Deși medicamentele anticonvulsive sunt o parte esențială a setului de instrumente de tratament al epilepsiei, asigurarea faptului că proprietarii sunt conștienți de efectele secundare și de impactul pe termen lung al acestor medicamente este de asemenea necesară în luarea deciziilor privind tratamentul, asigurând un echilibru între efectele secundare negative, cum ar fi creșterea motivației alimentare, și potențialele efecte pozitive, cum ar fi reducerea frecvenței convulsiilor, pentru a menține calitatea vieții. Dorința excesivă de a mânca poate duce la comportamente nedorite, care pot avea, de asemenea, un impact negativ asupra legăturilor câine-îngrijitor. Proprietarii care se confruntă cu aceste efecte secundare la câinele lor trebuie sprijiniți pentru reducerea poverii îngrijitorilor, care este deja documentată ca fiind ridicată”, a declarat Dr. Rowena Packer, lector în știința comportamentului și bunăstării animalelor de companie la RVC și cercetător principal al acestei cercetări.

Studiul poate fi consultat aici. Această cercetare a fost finanțată de Federația Universităților pentru Bunăstarea Animalelor și Morris Animal Foundation.

Sursa: veterinary-practice.com

  • Ți-a plăcut articolul?
    Susține echipa Veterinarul. O cafea ajută.

    Program complet de pregătire continuă pentru medici veterinari

    Obține rapid cele 120 de puncte EMC – 100% online, simplu și accesibil!

    Abonează-te acum

     

    De 17 ani, Veterinarul.ro prezintă faptele și dezbaterile din profesie, cu scopul de a informa și sprijini comunitatea veterinară. Publicăm articole care reflectă atât perspectivele medicilor, cât și impactul asupra societății. Mulțumim pentru contribuția și implicarea adusă, editorilor și abonaților medici veterinari români, fără de care nu am fi putut exista. Le datorăm recunoștința noastră pentru perseverența de a rămâne fideli principiului care ne ghidează din prima zi:
    Veterinarul.ro există pentru și împreună cu comunitatea veterinară din România.
     
    Primește ultimele noutăți veterinare
    Abonează-te la newsletterul săptămânal Veterinarul.ro
    În fiecare luni îți trimitem pe e-mail cele mai importante știri și articole din domeniul veterinar.

     

    Urmărește-ne pe rețelele sociale:

      Implică-te în susținerea jurnalismului medical veterinar independent Cu o donație, o sponsorizare sau redirecționare impozit, susții informația corectă, responsabilă și accesibilă comunității veterinare și proprietarilor de animale. Susține  

    ARTICOLE CU ACELAȘI SUBIECT:

    FDA aprobă primul tratament oral pentru limfomul canin

    FDA aprobă primul tratament oral pentru limfomul canin

    Administrația pentru Alimente și Medicamente din Statele Unite (FDA) a aprobat recent mai multe medi...

    Plasma liofilizată pentru câini, disponibilă pentru tratamentul urgențelor veterinare

    Plasma liofilizată pentru câini, disponibilă pentru tratamentul urgențelor veterinare

    O nouă opțiune terapeutică pentru situațiile de urgență la câini devine disponibilă pe piață: plasma...

    WSAVA lansează o nouă serie de webinare educaționale despre urgențele endocrine la câini și pisici

    WSAVA lansează o nouă serie de webinare educaționale despre urgențele endocrine la câini și pisici

    World Small Animal Veterinary Association (WSAVA) a anunțat lansarea unei noi serii internaționale d...

    Noi recomandări privind sterilizarea câinilor și pisicilor: BVA și BSAVA propun o abordare individualizată

    Noi recomandări privind sterilizarea câinilor și pisicilor: BVA și BSAVA propun o abordare individualizată

    British Veterinary Association (BVA) și British Small Animal Veterinary Association (BSAVA) au publi...

Noutăți Articole Specializate Business


Your message here