- Detalii
- Noutăți Medicale
Pesta porcină africană se extinde în afara zonei de carantină din Spania
- :
⏱️ Durata estimată a lecturii: ~2 min
Pesta porcină africană (PPA) a fost confirmată pentru prima dată în afara zonei de carantină stabilite în regiunea Catalonia, în nord-estul Spaniei, de la izbucnirea focarului în luna noiembrie, au anunțat vineri autoritățile regionale.
Boala virală, inofensivă pentru oameni, este însă aproape întotdeauna fatală pentru porcii domestici și mistreți. Deși până în prezent nu au fost raportate cazuri în ferme comerciale, evoluția focarului afectează deja exporturile Spaniei, al treilea cel mai mare producător mondial de carne de porc și produse derivate.
Accesează canalul
Potrivit Departamentului de Agricultură din Catalonia, au fost confirmate 13 noi cazuri la mistreți, dintre care două au fost identificate în afara zonei de restricție de șase kilometri instituită în apropiere de Barcelona. În total, de la debutul focarului, au fost detectate peste 100 de cazuri la fauna sălbatică.
Ca măsură de răspuns, autoritățile au extins zona cu risc ridicat pentru a include municipiile afectate și au restricționat accesul în pădurile din zonă, în încercarea de a limita răspândirea virusului.
Acesta este primul focar de pestă porcină africană raportat în Spania din 1994. Originea actualului episod epidemiologic rămâne necunoscută, iar autoritățile au deschis o anchetă judiciară pentru a stabili circumstanțele apariției bolii.
Extinderea cazurilor în afara perimetrului inițial de carantină ridică semne de întrebare privind eficacitatea măsurilor de biosecuritate și presiunea epidemiologică exercitată de populația de mistreți, în contextul în care sectorul suin spaniol are o importanță strategică majoră pentru piața europeană și globală.
Sursa: phys.org
- Detalii
-
Program complet de pregătire continuă pentru medici veterinari
Obține rapid cele 120 de puncte EMC – 100% online, simplu și accesibil!
Abonează-te acumDe 17 ani, Veterinarul.ro prezintă faptele și dezbaterile din profesie, cu scopul de a informa și sprijini comunitatea veterinară. Publicăm articole care reflectă atât perspectivele medicilor, cât și impactul asupra societății. Mulțumim pentru contribuția și implicarea adusă, editorilor și abonaților medici veterinari români, fără de care nu am fi putut exista. Le datorăm recunoștința noastră pentru perseverența de a rămâne fideli principiului care ne ghidează din prima zi:
Veterinarul.ro există pentru și împreună cu comunitatea veterinară din România.Implică-te în susținerea jurnalismului medical veterinar independent Cu o donație, o sponsorizare sau redirecționare impozit, susții informația corectă, responsabilă și accesibilă comunității veterinare și proprietarilor de animale. SusțineUrmărește-ne pe rețelele sociale:
ARTICOLE CU ACELAȘI SUBIECT:
Profesia veterinară susține un model de specializare bazat pe rigoare științifică, aliniat cu standardele europene
Profesia veterinară din Spania își reafirmă sprijinul pentru un model de specializare construit pe r...
Au crescut cazurile de pestă porcină africană la porcii mistreți. Avertisment DSVSA Alba pentru crescători
Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Alba (DSVSA Alba) avertizează asupra cr...
Adrian Oros: „Comisia avertizează, ANSVSA ignoră, România plătește”
Adrian Oros, medic veterinar, fost ministru al Agriculturii și Dezvoltării Rurale în Guvernul Ludovi...
Spania continuă să înregistreze zeci de cazuri de pestă porcină africană la mistreți
Spania, care nu mai înregistrase pestă porcină africană (PPA) din anul 1994, se confruntă din nou cu...
Noutăți Articole Specializate Business
CMV individual vs SRL veterinar, ce formă juridică alegi în 2026
- Echipa Veterinarul.Ro
Transparența salarială devine obligatorie: ce trebuie să știe angajatorii și angajații din medicina veterinară
- Ana Rata
Rezoluții de început de an pentru sănătatea animalelor de companie: ce ar trebui să comunice medicii veterinari în social media
- Iulia Cretu
Dividende 2025: Cum optimizezi plata CASS dacă ai profit mare și ce e mai avantajos dacă profitul e mic
- Echipa Veterinarul.Ro

