Duminică, Iunie 21, 2026

logo veterinarul 2024

  • :

    ⏱️ Durata estimată a lecturii: ~2 min

Medicii veterinari tineri, interesați de domeniul producției de animale și al sănătății bovinelor, au oportunitatea de a participa la „Școala de Vară de Buiatrie” organizată în Brescia, Italia. Programul este inițiat de UEVP în colaborare cu Asociația Veterinară Italiană și vizează dezvoltarea profesională a noii generații de practicieni.

Evenimentul se va desfășura în perioada 5–12 iulie 2026 și constă într-un curs intensiv de 7 zile, susținut în limba engleză. Participanții vor beneficia de o formare completă în managementul fermelor de vaci de lapte, abordând atât principiile teoretice, cât și aspectele practice ale creșterii și sănătății bovinelor.

Medicii veterinari informați sunt cu un pas înainte. Intră pe canalul nostru de WhatsApp și fii la curent cu ultimele noutăți veterinare.
Accesează canalul

Programul este limitat la 12 participanți, de preferință din 12 țări diferite, oferind astfel un cadru internațional de networking și schimb de experiență între profesioniști din întreaga Europă. Costurile aferente cursului, inclusiv cazarea, mesele și vizitele în ferme, sunt acoperite de organizatori, participanții urmând să suporte doar transportul către și dinspre Italia.

Pentru a aplica, candidații trebuie să fie născuți după anul 1990, să fie cetățeni ai unui stat membru UEVP, să dețină diplomă de medic veterinar și să activeze în domeniul creșterii bovinelor. Dosarul de înscriere trebuie să includă formularul de aplicare, CV-ul și o scrisoare de motivație, transmise la adresa indicată de organizatori.

Selecția va fi realizată de o comisie dedicată, care va urmări asigurarea unei reprezentări echilibrate din diferite țări europene. Termenul limită pentru depunerea candidaturilor este 15 aprilie 2026.

Această inițiativă reprezintă o oportunitate valoroasă pentru tinerii veterinari de a-și consolida competențele într-un domeniu esențial al medicinei veterinare și de a se conecta cu profesioniști din întreaga Europă.

Interesat? Contactați comitetul evenimentului prin Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

Sursa: vetnett.no

  • Ți-a plăcut articolul?
    Susține echipa Veterinarul cu o cafea și
    susține jurnalismul independent din medicina veterinară.
    Așa vom fi mai inspirați.

    Program complet de pregătire continuă pentru medici veterinari

    Obține rapid cele 120 de puncte EMC – 100% online, simplu și accesibil!

    Abonează-te acum

     

    De 17 ani, Veterinarul.ro prezintă faptele și dezbaterile din profesie, cu scopul de a informa și sprijini comunitatea veterinară. Publicăm articole care reflectă atât perspectivele medicilor, cât și impactul asupra societății. Mulțumim pentru contribuția și implicarea adusă, editorilor și abonaților medici veterinari români, fără de care nu am fi putut exista. Le datorăm recunoștința noastră pentru perseverența de a rămâne fideli principiului care ne ghidează din prima zi:
    Veterinarul.ro există pentru și împreună cu comunitatea veterinară din România.
     
    Primește ultimele noutăți veterinare
    Abonează-te la newsletterul săptămânal Veterinarul.ro
    În fiecare luni îți trimitem pe e-mail cele mai importante știri și articole din domeniul veterinar.

     

    Urmărește-ne pe rețelele sociale:

      Implică-te în susținerea jurnalismului medical veterinar independent Cu o donație, o sponsorizare sau redirecționare impozit, susții informația corectă, responsabilă și accesibilă comunității veterinare și proprietarilor de animale. Susține  

    ARTICOLE CU ACELAȘI SUBIECT:

    Viermele șurub din Lumea Nouă confirmat la un câine din New Mexico. Numărul cazurilor din SUA a ajuns la cinci

    Viermele șurub din Lumea Nouă confirmat la un câine din New Mexico. Numărul cazurilor din SUA a ajuns la cinci

    Autoritățile federale americane au confirmat noi cazuri de infestare cu viermele șurub al Lumii Noi ...

    FDA aprobă o extindere a utilizării ketoprofenului injectabil pentru controlul febrei la bovine

    FDA aprobă o extindere a utilizării ketoprofenului injectabil pentru controlul febrei la bovine

    Administrația pentru Alimente și Medicamente din Statele Unite (Food and Drug Administration - FDA) ...

    Caz de rabie confirmat în Italia, după importul ilegal al unui câine din Maroc

    Caz de rabie confirmat în Italia, după importul ilegal al unui câine din Maroc

    Un caz de rabie a fost confirmat la un câine deținut de o femeie italiană care locuiește în municipi...

    Oxigenoterapia cu debit crescut la vițeii nou-născuți: primul studiu de evaluare la bovine

    Oxigenoterapia cu debit crescut la vițeii nou-născuți: primul studiu de evaluare la bovine

    Hipoxemia neonatală la viței reprezintă o urgență frecventă în practica de medicină a bovinelor, cu ...

Noutăți Articole Specializate Business


Your message here