- Detalii
- Noutăți Medicale
Legislația UE privind bunăstarea animalelor de fermă: un nou apel la contribuții
- :
⏱️ Durata estimată a lecturii: ~2 min
Uniunea Europeană face un pas important în revizuirea legislației sale privind bunăstarea animalelor, lansând un nou Apel la Contribuții. Această inițiativă se bazează pe dovezi științifice, feedback de la părțile interesate, evaluarea impacturilor economice și sociale, precum și pe cererea societății. Un obiectiv cheie este respectarea angajamentului de a elimina treptat utilizarea cuștilor pentru anumite animale.
Organizațiile și persoanele interesate sunt invitate să contribuie cu date sau informații referitoare la:
- Eliminarea treptată a cuștilor – Sunt căutate informații privind perioadele de tranziție adecvate și cerințele tehnice pentru sistemele fără cuști pentru găini ouătoare, porci, viței, pui de găină, păsări de reproducție (broiler și layer), iepuri, rațe, gâște și prepelițe.
- Indicatori de bunăstare și digitalizare – Se solicită contribuții privind măsuri și instrumente digitale care să permită monitorizarea eficientă și transparentă a bunăstării pentru păsări, porci, bovine și iepuri crescuți pentru carne.
- Cerințe pentru importuri – Sunt căutate opinii și date legate de standarde echivalente de bunăstare animală aplicabile importurilor de păsări, porci, viței și iepuri.
- Uciderea puilor de o zi de sex masculin în sectorul găinilor ouătoare – Se dorește colectarea de date cu privire la eliminarea acestei practici, stabilirea unor perioade de tranziție și posibile derogări.
Accesează canalul
Apelul pentru contribuții este deschis timp de patru săptămâni și va fi completat de alte consultări generale și țintite pentru a analiza impactul tuturor opțiunilor luate în considerare.
Datele și observațiile naționale pot fi transmise până pe 12 iulie la adresa:
Sursa: fve.org
- Detalii
-
Program complet de pregătire continuă pentru medici veterinari
Obține rapid cele 120 de puncte EMC – 100% online, simplu și accesibil!
Abonează-te acumDe 17 ani, Veterinarul.ro prezintă faptele și dezbaterile din profesie, cu scopul de a informa și sprijini comunitatea veterinară. Publicăm articole care reflectă atât perspectivele medicilor, cât și impactul asupra societății. Mulțumim pentru contribuția și implicarea adusă, editorilor și abonaților medici veterinari români, fără de care nu am fi putut exista. Le datorăm recunoștința noastră pentru perseverența de a rămâne fideli principiului care ne ghidează din prima zi:
Veterinarul.ro există pentru și împreună cu comunitatea veterinară din România.Implică-te în susținerea jurnalismului medical veterinar independent Cu o donație, o sponsorizare sau redirecționare impozit, susții informația corectă, responsabilă și accesibilă comunității veterinare și proprietarilor de animale. SusțineUrmărește-ne pe rețelele sociale:
ARTICOLE CU ACELAȘI SUBIECT:
Gripă aviară H5N1, responsabilă pentru moartea a peste 50 de păsări în Antarctica
Peste 50 de exemplare de skua, păsări marine înrudite cu pescărușii, au murit în Antarctica în veril...
Frunevetmab sub lupă: analiză FDA privind reacțiile adverse raportate la pisici cu osteoartrită
Un studiu publicat la 11 februarie 2026 în Journal of Veterinary Internal Medicine aduce în atenție ...
Păsările dispar din peisajul agricol: scădere de 25% în ultimele două decenii
Noi date publicate de Norwegian Institute of Bioeconomy Research (NIBIO) arată o scădere alarmantă a...
Nou: o platformă de scanare unică în Franța pentru examinarea calului în picioare
Pe campusul normand al École Nationale Vétérinaire d’Alfort (EnvA) a fost pus în funcțiune un nou ec...
Noutăți Articole Specializate Business
Rezoluții de început de an pentru sănătatea animalelor de companie: ce ar trebui să comunice medicii veterinari în social media
- Iulia Cretu
Dividende 2025: Cum optimizezi plata CASS dacă ai profit mare și ce e mai avantajos dacă profitul e mic
- Echipa Veterinarul.Ro
Firmele pot distribui dividende pe final de 2025 chiar dacă nu au bani în cont. Impozitul de 10% trebuie însă achitat până la 25 ianuarie 2026
- Echipa Veterinarul.Ro
Notificarea ANAF privind facturile netransmise în termen prin e-Factura: a fost introdus Formularul 800
- Iulia Cretu

