Editoriale, Stiri & Noutăți
- Detalii
- Noutăți Medicale
Deși numeroase studii comportamentale au fost realizate asupra altor specii de mamifere, pisicile au fost studiate relativ puțin. Pentru a contribui la completarea acestei lacune, o echipă de cercetători de la Wildlife Research Center din cadrul Universității din Kyoto investighează fundamentele genetice ale trăsăturilor comportamentale ale pisicilor. În mod specific, aceștia urmăresc să înțeleagă legătura dintre trăsături precum torsul și variațiile genei receptorului de androgeni. Deși funcția exactă a torsului rămâne neclară, studii anterioare au sugerat că acesta este benefic pentru comunicarea și supraviețuirea felinelor.
- Detalii
- Categoria părinte: Editoriale, Stiri & Noutăți
- Detalii
- Noutăți Medicale
Un nou studiu, finanțat de BSAVA PetSavers și Consiliul pentru Biotehnologie și Științe Biologice, și publicat în Journal of Small Animal Practice, a relevat că pisicile cu diabet zaharat pot dezvolta modificări ultrastructurale glomerulare consistente cu nefropatia diabetică. Aceasta este o complicație cunoscută a diabetului zaharat la oameni, dar până acum, cercetările în acest sens la pisici au fost limitate.
- Detalii
- Categoria părinte: Editoriale, Stiri & Noutăți
- Detalii
- Noutăți Medicale
Un nou studiu al Royal Veterinary College (RVC) a descoperit o diversitate semnificativă a virușilor gripali la porci în Europa, subliniind necesitatea unei mai bune pregătiri pentru o potențială pandemie. Deși gripa porcină este răspândită în fermele de porci, afectând aproximativ 50% din producția de porci din Marea Britanie, cazurile umane de gripă porcină rămân rare. Cu toate acestea, pandemia din 2009 a demonstrat că virusul poate trece la populațiile umane, iar oamenii pot, la rândul lor, transmite gripa în sens invers, introducând noi tulpini și complicând eforturile de control.
- Detalii
- Categoria părinte: Editoriale, Stiri & Noutăți
- Detalii
- Noutăți Medicale
Aproximativ unul din doisprezece câini din Regatul Unit este diagnosticat cu diaree în fiecare an, unele rase fiind mai predispuse decât altele, potrivit unui studiu publicat în jurnalul cu acces deschis PLOS One de către Dan O'Neill de la Royal Veterinary College (RVC), Marea Britanie, și colegii săi.
- Detalii
- Categoria părinte: Editoriale, Stiri & Noutăți
- Detalii
- Noutăți Medicale
O epidemie de anemie infecțioasă ecvină (AIE) care a afectat mai multe state a dus la moartea a aproape două duzini de cai. O investigație a Serviciului de Inspecție pentru Sănătatea Animalelor și Plantelor din cadrul Departamentului Agriculturii al SUA (APHIS) a confirmat că, până la sfârșitul lunii mai, 21 de cai din California, Colorado, Oklahoma și Texas au fost testați pozitiv pentru AIE, o boală virală infecțioasă transmisă prin sânge, potențial fatală, care produce o infecție persistentă la ecvidee.
- Detalii
- Categoria părinte: Editoriale, Stiri & Noutăți
- Detalii
- Noutăți Medicale
Un nou studiu, realizat de o echipă de medicină comportamentală de la Spitalul Veterinar al Facultății de Medicină Veterinară a Université de Montréal și publicat în Journal of Veterinary Behavior, a descoperit o legătură puternică între stres și episoadele recurente de cistită idiopatică felină (CIF). Această afecțiune, o inflamație acută a vezicii urinare la pisici, care provoacă urinare dureroasă și uneori cu sânge, este o cauză frecventă a vizitelor de urgență la veterinar. Deși de multe ori nu se găsește o cauză organică, cercetarea sugerează acum că anxietatea este un factor determinant.
- Detalii
- Categoria părinte: Editoriale, Stiri & Noutăți
- Detalii
- Noutăți Medicale
Agenția Europeană pentru Medicamente (EMA) a emis o opinie pozitivă privind aprobarea vaccinului Biobhyo, destinat protejării porcilor de dizenteriei porcine, o boală care provoacă diaree dizenteriformă severă la porci. În prezent, nu există niciun vaccin autorizat în Uniunea Europeană (UE) pentru această afecțiune.
- Detalii
- Categoria părinte: Editoriale, Stiri & Noutăți
Editoriale & Analize Număr articole: 149
Noutăți Medicale Număr articole: 2125
Veterinari de Succes Număr articole: 71
Interviuri & Viață de medic Număr articole: 81
Anchete & Dezbateri Număr articole: 0
Prezentari Număr articole: 12
Cartea de Oaspeti Număr articole: 3
Opinia ta este esentiala pentru noi si ne incurajeaza.
Nu ezita sa ne scrii parerea ta despre website, revista sau orice iti place sau nu cu privire la ce facem noi. Orice opinie, orice parere este binevenita.
Fiind deschisi la noi provocari putem sa evoluam, sa fim mai buni, mai profesionisti in ceea ce facem. Spunandu-ne ceea ce doriti putem sa va oferim ceea ce asteptati de la noi.
Scrieti-ne ce va place, ce nu va place, ce ati citit interesant sau ce nu v-a placut, ce ati citit si ce nu ati citit dar doriti sa cunoasteti, ce va doriti sau ce credeti ca ar fi bun si pentru altii, ce ati descoperit sau ce ati vazut si merita cunoscut de noi si de toti colegii.
Doar comunicand si fiind deschisi la noi provocari putem sa fim mai buni, mai performanti si mai dedicati in ceea ce facem.

