Joi, Aprilie 09, 2026

logo veterinarul 2024

  • :

    ⏱️ Durata estimată a lecturii: ~4 min

Autoritățile de reglementare din Marea Britanie se confruntă cu presiuni tot mai mari pentru a revizui sistemul de prescriere a medicamentelor veterinare („în cascadă”), după cele mai recente concluzii publicate de Competition and Markets Authority (CMA) la finalul lunii martie 2026.

Discuția vizează în principal modul în care costul tratamentelor influențează deciziile proprietarilor de animale și, implicit, accesul acestora la îngrijire medicală.

Medicii veterinari informați sunt cu un pas înainte. Intră pe canalul nostru de WhatsApp și fii la curent cu ultimele noutăți veterinare.
Accesează canalul

Costul tratamentului, recunoscut ca factor decisiv

În documentele publicate pe 24 martie, CMA a evidențiat faptul că a primit un „număr ridicat” de observații din partea medicilor veterinari, organizațiilor profesionale și ONG-urilor, care semnalează probleme legate de accesibilitatea medicamentelor în actualul sistem.

Autoritatea consideră că:

  • prețul este deja un factor critic în deciziile proprietarilor de animale
  • ar trebui clarificat în ce condiții poate fi luat în considerare costul în procesul de prescriere
  • este necesară o analiză a echilibrului dintre bunăstarea animalelor, sănătatea publică și concurența din piață

În acest context, CMA a sugerat că Direcția pentru Medicamente Veterinare (VMD) și Guvernul britanic ar trebui să analizeze oportunitatea modificării sistemului „în cascadă”.

Ce este „sistemul în cascadă” și de ce este contestat

Sistemul „în cascadă” stabilește ordinea în care medicii veterinari pot prescrie medicamente, prioritizând utilizarea produselor autorizate pentru specia și indicația respectivă.

Criticii susțin că, în anumite situații, acest sistem obligă utilizarea unor medicamente mai scumpe, chiar dacă alternative generice, mai accesibile, au fost utilizate cu succes anterior.

Karen Reed, director veterinar în cadrul Dogs Trust, a subliniat că:
„Au existat cazuri în care introducerea unui produs autorizat a dus la obligativitatea utilizării unei variante mult mai costisitoare, deși aceeași substanță activă fusese folosită eficient în formă generică.”

Susținere pentru schimbare din partea organizațiilor profesionale

Recomandările CMA au fost primite favorabil de mai multe organizații din domeniu.

British Veterinary Union a transmis că se așteaptă ca autoritățile să recunoască importanța costului și să acționeze în consecință.

De asemenea, reprezentanți ai British Equine Veterinary Association (BEVA) au subliniat că problema este una de reglementare, nu de concurență, iar o eventuală revizuire ar putea:

  • îmbunătăți accesul la tratamente accesibile
  • reduce riscurile pentru bunăstarea animalelor
  • diminua presiunea asupra medicilor veterinari care operează într-un cadru legislativ complex

Înscrierile pentru a patra ediție 2026 a Clubului de Carte Veterinarul sunt deschise! Hai să discutăm despre Pre-suasiune, de Robert Cialdini și alătură-te comunității noastre de lectură.
Completează formularul

Rezerve din partea industriei farmaceutice veterinare

Nu toate vocile susțin însă modificarea sistemului.

Organizația NOAH (National Office of Animal Health) consideră că „sistemul în cascadă” rămâne un element esențial al cadrului de reglementare și avertizează că modificările ar putea avea efecte negative.

Potrivit reprezentanților industriei:

  • prețurile medicamentelor sunt influențate de mai mulți factori, nu doar de regulile de prescriere
  • schimbarea sistemului nu ar rezolva problema costurilor
  • există riscul reducerii opțiunilor terapeutice disponibile

Urmează un răspuns oficial

Colegiul Regal al Medicilor Veterinari (RCVS) și-a exprimat disponibilitatea de a colabora în eventualul proces de revizuire, însă a subliniat că decizia aparține VMD.

La rândul său, Departamentul pentru Mediu, Alimentație și Afaceri Rurale (Defra) a anunțat că va răspunde recomandărilor CMA „în perioada următoare”.

O dezbatere cu impact direct în practică

Discuția privind modificarea sistemului „în cascadă” evidențiază tensiunea existentă între accesibilitatea tratamentelor, reglementare și interesele din industrie.

Pentru medicii veterinari, o eventuală schimbare ar putea influența direct deciziile terapeutice și relația cu proprietarii de animale, în contextul în care costul devine un factor tot mai prezent în practica de zi cu zi.

  • Ți-a plăcut articolul?
    Susține echipa Veterinarul. O cafea ajută.

    Program complet de pregătire continuă pentru medici veterinari

    Obține rapid cele 120 de puncte EMC – 100% online, simplu și accesibil!

    Abonează-te acum

     

    De 17 ani, Veterinarul.ro prezintă faptele și dezbaterile din profesie, cu scopul de a informa și sprijini comunitatea veterinară. Publicăm articole care reflectă atât perspectivele medicilor, cât și impactul asupra societății. Mulțumim pentru contribuția și implicarea adusă, editorilor și abonaților medici veterinari români, fără de care nu am fi putut exista. Le datorăm recunoștința noastră pentru perseverența de a rămâne fideli principiului care ne ghidează din prima zi:
    Veterinarul.ro există pentru și împreună cu comunitatea veterinară din România.
     
    Primește ultimele noutăți veterinare
    Abonează-te la newsletterul săptămânal Veterinarul.ro
    În fiecare luni îți trimitem pe e-mail cele mai importante știri și articole din domeniul veterinar.

     

    Urmărește-ne pe rețelele sociale:

      Implică-te în susținerea jurnalismului medical veterinar independent Cu o donație, o sponsorizare sau redirecționare impozit, susții informația corectă, responsabilă și accesibilă comunității veterinare și proprietarilor de animale. Susține  

    ARTICOLE CU ACELAȘI SUBIECT:

    Gripa ecvină: Cercetătorii avertizează asupra unui tipar „de final de an” și cer măsuri mai stricte

    Gripa ecvină: Cercetătorii avertizează asupra unui tipar „de final de an” și cer măsuri mai stricte

    Un studiu realizat de cercetătorii de la Universitatea Cambridge atrage atenția asupra necesității c...

    BSAVA lansează ediția a 12-a a Small Animal Formulary, una dintre cele mai utilizate resurse clinice veterinare

    BSAVA lansează ediția a 12-a a Small Animal Formulary, una dintre cele mai utilizate resurse clinice veterinare

    British Small Animal Veterinary Association (BSAVA) a anunțat lansarea ediției a 12-a a lucrării BSA...

    BSAVA salută finalizarea investigației CMA privind sectorul veterinar

    BSAVA salută finalizarea investigației CMA privind sectorul veterinar

    Asociația Britanică pentru Animale Mici (BSAVA) a salutat publicarea raportului final al investigați...

    Un plasture pentru ameliorarea durerii la animalele de fermă, încă în fază de testare

    Un plasture pentru ameliorarea durerii la animalele de fermă, încă în fază de testare

    Interesul pentru metode sigure și eficiente de control al durerii la animalele de fermă este în creș...

Noutăți Medicale PETToate

Noutăți Medicale GeneraleToate

Your message here