Luni, Ianuarie 12, 2026

logo veterinarul 2024

  • :

    ⏱️ Durata estimată a lecturii: ~3 min

Un medic veterinar aflat în serviciu în districtul sanitar Taormina a fost agresat în timpul programului de lucru, într-o unitate din localitatea Cesarò, în Sicilia. Conform declarațiilor făcute în fața carabinierilor, incidentul s-a petrecut în biroul în care acesta își desfășura activitatea, când un bărbat, identificat ca un posibil crescător de animale din zonă, l-a atacat fizic. Medicul a suferit contuzii, pentru care a primit un certificat medical ce indică o perioadă de recuperare de 15 zile.

Potrivit informațiilor disponibile, agresiunea ar putea avea legătură cu acțiuni de control derulate de veterinar pe teritoriul aflat în responsabilitatea sa. Carabinierii de la secția locală au demarat o anchetă pentru a verifica și reconstitui faptele semnalate.

În urma acestui incident, Federația Regională a Ordinelor Medicilor Veterinari din Sicilia a emis un comunicat prin care condamnă agresiunea și își exprimă solidaritatea față de colegul atacat. Organizația a transmis că sprijină medicul afectat și că este pregătită să ofere tot sprijinul necesar în acest moment dificil. În comunicat se arată că acest tip de violență nu este izolat, ci se înscrie într-un context mai larg, marcat de un risc tot mai mare pentru profesioniștii care activează pe teren.

Federația subliniază că medicii veterinari sunt implicați zilnic în protejarea sănătății publice și animale, în asigurarea siguranței alimentare și în prevenirea răspândirii bolilor transmisibile de la animale la oameni. În îndeplinirea acestor responsabilități, aceștia se confruntă frecvent cu nereguli și practici ilegale, pe care sunt obligați să le identifice și să le semnaleze. „Facem acest lucru cu rigoare și integritate, conștienți că ne asumăm riscuri personale”, se afirmă în comunicat.

Urmărește cele mai noi informații pe canalul nostru de Telegram!
Accesează canalul

Organizația consideră că agresiunea de la Cesarò este un exemplu clar al violențelor și intimidărilor la care sunt supuși medicii veterinari atunci când intervin împotriva unor practici neconforme. Cu toate acestea, se afirmă că astfel de fapte nu vor descuraja activitatea profesioniștilor, ci vor întări determinarea acestora de a continua munca în interesul comunității.

Federația solicită autorităților competente să clarifice pe deplin circumstanțele agresiunii și să ia măsuri împotriva persoanei responsabile. „Este necesar un semnal clar că violența împotriva celor care servesc statul și comunitatea nu va fi tolerată”, se arată în încheierea mesajului.

La rândul său, Federația Națională a Ordinelor Veterinare din Italia (FNOVI) a reacționat, exprimându-și îngrijorarea în legătură cu frecvența cazurilor de violență asupra personalului medical. „Securitatea personalului sanitar este o prioritate. Astfel de episoade, precum cel din provincia Messina, au atins un nivel inacceptabil”, a declarat Gaetano Penocchio, președintele FNOVI, care a subliniat că impactul asupra stării psihice și motivației angajaților din sănătate este semnificativ. FNOVI și-a exprimat solidaritatea cu medicul agresat și a cerut măsuri pentru asigurarea unui mediu de lucru sigur pentru toți profesioniștii din domeniu.

Sursa: fnovi.it

Program complet de pregătire continuă pentru medici veterinari

Obține rapid cele 120 de puncte EMC – 100% online, simplu și accesibil!

Abonează-te acum

Urmărește-ne pe rețelele sociale:

ARTICOLE CU ACELAȘI SUBIECT:

ANSVSA va participa la apelul european EUPAHW 2026 pentru sănătatea și bunăstarea animalelor

ANSVSA va participa la apelul european EUPAHW 2026 pentru sănătatea și bunăstarea animalelor

Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) va participa, din...

Un studiu publicat în Veterinary Vaccine arată că fermele avicole pot deveni rezervoare de Klebsiella quasipneumoniae multirezistentă la antibiotice

Un studiu publicat în Veterinary Vaccine arată că fermele avicole pot deveni rezervoare de Klebsiella quasipneumoniae multirezistentă la antibiotice

Un articol de cercetare publicat în revista Veterinary Vaccine  evidențiază riscuri importante ...

CMVRO avertizează: Ordonanța „trenuleț” riscă să lase România fără medicină veterinară în mediul rural și să expună sănătatea publică

CMVRO avertizează: Ordonanța „trenuleț” riscă să lase România fără medicină veterinară în mediul rural și să expună sănătatea publică

Colegiul Medicilor Veterinari din România a reacționat oficial la punerea în dezbatere publică a pro...

The New York Times: un nou sedativ veterinar alimentează o criză severă a sevrajului în SUA

The New York Times: un nou sedativ veterinar alimentează o criză severă a sevrajului în SUA

The New York Times a publicat un amplu reportaj care documentează apariția unei noi crize de sănătat...

Noutăți Medicale FermaToate

Noutăți Medicale PETToate

Noutăți Medicale GeneraleToate

Your message here