Vineri, Martie 06, 2026

logo veterinarul 2024

  • :

    ⏱️ Durata estimată a lecturii: ~3 min

România se află în prezent pe primul loc în Europa la numărul de focare de pestă porcină africană (PPA) raportate în rândul porcilor domestici. Până la 1 octombrie, autoritățile au raportat 365 de focare confirmate, potrivit bazei de date a Comisiei Europene.

Doar în perioada 25 septembrie – 1 octombrie, au fost confirmate 19 focare noi. Acestea au fost înregistrate în gospodării mici, necomerciale, din opt județe.

Medicii veterinari informați sunt cu un pas înainte. Intră pe canalul nostru de WhatsApp și fii la curent cu ultimele noutăți veterinare.
Accesează canalul

În total, 13 țări din Europa au raportat 722 de focare de PPA în ferme și gospodării de la începutul anului. După România, Serbia ocupă locul al doilea cu 169 de focare, urmată de Croația cu 44 și Bosnia-Herțegovina cu 29.

În Serbia, cele mai recente 27 de focare au apărut în a doua jumătate a lunii septembrie. Unul a afectat o fermă comercială cu 101 animale din districtul Srem, iar restul au fost confirmate în gospodării din districtul Macva. În Croația, toate cele 12 cazuri noi s-au produs în județul Osijek-Baranja, unde efectivele variate între șase și 138 de porci au însumat 397 de animale. Bosnia-Herțegovina a raportat patru focare noi, cu efective între unu și 34 de porci.

Prin comparație, pe parcursul întregului an 2024, 16 țări au raportat Comisiei Europene 764 de focare în rândul porcilor domestici.

Situația în Estonia

Estonia a încheiat recent faza de „urgență” în lupta împotriva PPA, după ce 11 ferme au fost afectate de boală în această vară. Autoritatea națională pentru agricultură și alimentație a anunțat că porcii rămași în aceste unități au fost sacrificați, iar dezinfecția inițială a fost realizată.

La ferma Ekseko, monitorizarea continuă, după ce luna trecută proprietarii au anunțat pierderi de locuri de muncă. În total, în Estonia au fost sacrificați aproximativ 56.000 de porci în urma focarelor din acest an. Un număr asemănător de animale a fost pierdut și în anii trecuți, începând din 2015, cu pierderi economice estimate la 22 de milioane de euro.

Autoritatea a precizat că măsurile de control vor continua și planurile de răspuns vor fi revizuite. Până în prezent, 187 de mistreți au fost depistați pozitiv la virusul PPA în Estonia.

PPA la mistreți în Europa

În paralel, răspândirea virusului continuă în rândul mistreților. În săptămâna 25 septembrie – 1 octombrie, 12 țări au raportat cazuri noi: Polonia (33), Letonia (16), Estonia și Lituania (câte 14) și Croația (13), alături de Bosnia-Herțegovina, Bulgaria, Germania, Ungaria, Italia, România și Serbia.

La 1 octombrie, în baza de date a Comisiei Europene erau înregistrate 8.317 focare la mistreți în 18 țări. Polonia are cele mai multe cazuri (2.807), urmată de Germania (1.840), Letonia (907), Ungaria (697), Lituania (556) și Italia (539).

În Germania, aproximativ 170 de mistreți găsiți morți în ultimele trei luni au fost testați pozitiv în Renania de Nord-Westfalia, din peste 11.800 analizați. Pentru limitarea răspândirii, au fost ridicate circa 114 kilometri de garduri, extinse cu încă 25 de kilometri după confirmarea a trei cazuri la finalul lui septembrie.

Până acum, în această regiune nu au fost raportate cazuri la porcii domestici, însă vânătoarea țintită continuă pentru reducerea populației de mistreți.

Sursa: feedstrategy.com

  • Ți-a plăcut articolul?
    Susține echipa Veterinarul. O cafea ajută.

    Program complet de pregătire continuă pentru medici veterinari

    Obține rapid cele 120 de puncte EMC – 100% online, simplu și accesibil!

    Abonează-te acum

     

    De 17 ani, Veterinarul.ro prezintă faptele și dezbaterile din profesie, cu scopul de a informa și sprijini comunitatea veterinară. Publicăm articole care reflectă atât perspectivele medicilor, cât și impactul asupra societății. Mulțumim pentru contribuția și implicarea adusă, editorilor și abonaților medici veterinari români, fără de care nu am fi putut exista. Le datorăm recunoștința noastră pentru perseverența de a rămâne fideli principiului care ne ghidează din prima zi:
    Veterinarul.ro există pentru și împreună cu comunitatea veterinară din România.
     
    Primește ultimele noutăți veterinare
    Abonează-te la newsletterul săptămânal Veterinarul.ro
    În fiecare luni îți trimitem pe e-mail cele mai importante știri și articole din domeniul veterinar.

     

    Urmărește-ne pe rețelele sociale:

      Implică-te în susținerea jurnalismului medical veterinar independent Cu o donație, o sponsorizare sau redirecționare impozit, susții informația corectă, responsabilă și accesibilă comunității veterinare și proprietarilor de animale. Susține  

    ARTICOLE CU ACELAȘI SUBIECT:

    Plângere la nivel european privind relația Comisiei Europene cu industria blănurilor

    Plângere la nivel european privind relația Comisiei Europene cu industria blănurilor

    Într-un articol publicat pe 9 februarie, organizația Eurogroup for Animals a anunțat că Ombudsmanul ...

    Pesta porcină africană se extinde în afara zonei de carantină din Spania

    Pesta porcină africană se extinde în afara zonei de carantină din Spania

    Pesta porcină africană (PPA) a fost confirmată pentru prima dată în afara zonei de carantină stabili...

    Au crescut cazurile de pestă porcină africană la porcii mistreți. Avertisment DSVSA Alba pentru crescători

    Au crescut cazurile de pestă porcină africană la porcii mistreți. Avertisment DSVSA Alba pentru crescători

    Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Alba (DSVSA Alba) avertizează asupra cr...

    Adrian Oros: „Comisia avertizează, ANSVSA ignoră, România plătește”

    Adrian Oros: „Comisia avertizează, ANSVSA ignoră, România plătește”

    Adrian Oros, medic veterinar, fost ministru al Agriculturii și Dezvoltării Rurale în Guvernul Ludovi...

Noutăți Articole Specializate Business


Your message here