Editoriale, Stiri & Noutăți
- Detalii
- Noutăți Medicale
Compania a declarat că noul său produs Movoflex nu necesită o perioadă de încărcare și că o singură capsulă moale pe zi poate arăta o creștere percepută a mobilității în șapte zile de la începerea tratamentului1.
- Detalii
- Categoria părinte: Editoriale, Stiri & Noutăți
- Detalii
- Noutăți Medicale
Bunăstarea tuturor medicilor veterinari este îmbunătățită atunci când diversitatea, echitatea și incluziunea sunt
promovate și aplicate, potrivit anunțului pentru Ziua Mondială a Medicului Veterinar 2023. Evenimentul cade anul acesta pe 29 aprilie, iar tema este "Promovarea diversității, echității și incluziunii în profesia veterinară".
- Detalii
- Categoria părinte: Editoriale, Stiri & Noutăți
- Detalii
- Noutăți Medicale
În acest articol publicat în Journal of Veterinary Internal Medicine în martie 2023, autori Rebecca F. Geddes, Lucy J. Davison, Jonathan Elliott, Harriet M. Syme și Dan G. O'Neill prezintă rezultatele unui studiu retrospectiv realizat pentru a identifica factorii de risc pentru uroliți în tractul urinar superior (UTUS) și obstrucție ureterală (UTUS) la pisici.
- Detalii
- Categoria părinte: Editoriale, Stiri & Noutăți
- Detalii
- Noutăți Medicale
Disponibilitatea produselor farmaceutice de bază reprezintă de mult timp o problemă pentru medicii veterinari din întreaga lume, indiferent dacă aceștia tratează animale, câini, pisici sau alte specii de animale.
- Detalii
- Categoria părinte: Editoriale, Stiri & Noutăți
- Detalii
- Noutăți Medicale
Gulerul Topivet, care oferă o alternativă la tratamentele topice și orale pentru gestionarea dermatitei atopice, a fost lansat în SUA în vara anului trecut și este disponibil în Spania - cu planuri de extindere în alte țări. Compania globală din domeniul științelor vieții Bioiberica a lansat pe piața europeană ceea ce numește "o soluție de pionierat pentru sănătatea pielii" pentru animalele de companie.
- Detalii
- Categoria părinte: Editoriale, Stiri & Noutăți
- Detalii
- Noutăți Medicale
Federația Veterinarilor Europeni (FVE), împreună cu organizațiile AnimalhealthEurope și FECAVA au emis un comunicat de presă comun cu ocazia Zilei Mondiale a Vaccinării Animalelor, ce are loc pe 20 aprilie.
- Detalii
- Categoria părinte: Editoriale, Stiri & Noutăți
- Detalii
- Noutăți Medicale
Association of American Feed Control Officials (AAFCO) și-a reafirmat îndrumările privind concentrația de cupru din alimentele comerciale pentru câini, după ce un grup de experți a concluzionat că în prezent nu există dovezi definitive care să facă legătura între hepatita asociată cu cuprul la câini și conținutul de cupru din alimentele pentru câini.
- Detalii
- Categoria părinte: Editoriale, Stiri & Noutăți
Editoriale & Analize Număr articole: 149
Noutăți Medicale Număr articole: 2125
Veterinari de Succes Număr articole: 71
Interviuri & Viață de medic Număr articole: 81
Anchete & Dezbateri Număr articole: 0
Prezentari Număr articole: 12
Cartea de Oaspeti Număr articole: 3
Opinia ta este esentiala pentru noi si ne incurajeaza.
Nu ezita sa ne scrii parerea ta despre website, revista sau orice iti place sau nu cu privire la ce facem noi. Orice opinie, orice parere este binevenita.
Fiind deschisi la noi provocari putem sa evoluam, sa fim mai buni, mai profesionisti in ceea ce facem. Spunandu-ne ceea ce doriti putem sa va oferim ceea ce asteptati de la noi.
Scrieti-ne ce va place, ce nu va place, ce ati citit interesant sau ce nu v-a placut, ce ati citit si ce nu ati citit dar doriti sa cunoasteti, ce va doriti sau ce credeti ca ar fi bun si pentru altii, ce ati descoperit sau ce ati vazut si merita cunoscut de noi si de toti colegii.
Doar comunicand si fiind deschisi la noi provocari putem sa fim mai buni, mai performanti si mai dedicati in ceea ce facem.

