Noutăți Medicale
- Detalii
- Noutăți Medicale
Un medic veterinar are nevoie de ajutorul nostru. Daniela Oprea, medic veterinar din Bucuresti, diagnosticata cu carcinom ovarian se lupta pentru viata ei si are nevoie de ajutorul nostru, al colegilor pentru a acoperi costul interventiei chirugicale si al spitalizarii.
- Detalii
- Detalii
- Noutăți Medicale
Legea de modificarea Legii 160/1998 privind exercitarea profesiei de medic veterinar se afla pe masa presedintelui Romaniei pentru promulgare. Potrivit legii, promulgarea legii se face in termen de cel mult 20 de zile de la primire, deci pana la finalul lunii octombrie ar trebui sa fie trimisa promulgata si apoi trimisa spre publicare in Monitorul Oficial. Modificarile aduse legii sunt de natura s transpuna in legislatia romaneasca preveri ale legislatiei europene in materie si corecteaza unele masuri in vigoare, cu impact negativ asupra sanatatii publice. Prin modificarile ei, legea readuce in primul plan al protejarii sanatatii publice pe medicul veterinar, fiind cel mai in masura sa ofere si sa administreze tratamente si retete de medicamente de uz veterinar in urma consultatiilor de specialitate avute in cabinet sau pe teren. Circulatia medicamentului veterinar isi reia astfel fagasul normal, cel care asigura o buna trasabilitate si scade riscul populatiei de a consuma alimente cu reziduuri de antibiotice si antiparazitare.
- Detalii
- Detalii
- Noutăți Medicale
Maratonul workshop-urilor de stomatologie veterinara organizate de Asociatia Romanian Society of Orofacial Surgery and Veterinary Dentistry (RSVD) a avut loc pe parcursul a doua zile, pe 10 si 11 octombrie 2020, in orasul Cluj-Napoca
Au participat medici veterinari si studenti dornici sa afle totul despre sanatatea dentara a animalelor de companie.
- Detalii
- Detalii
- Noutăți Medicale
Conducerea CMVro a initiat o petitie online pentru a atrage atentia ANSVA sa respecte prevederile legale privind platile catre medicii veterinari din mediul rural. Petitia poate fi semnata de catre toti medicii veterinari in linkul de aici.
- Detalii
- Detalii
- Noutăți Medicale
Seria Workshopurilor de Stomatologie Veterinara, organizate de Asociatia Romanian Society of Orofacial Surgery and Veterinary Dentistry (RSVD) a devenit deja traditie. Ultimul eveniment dedicat profesionistilor din domeniul medicinei veterinare a avut loc, zilele trecute (11-12.09.2020 ), in Capitala, a adunat cateva zeci de medici veterinari si studenti dornici sa afle, direct de la specialisti, totul despre sanatatea dentara a animalelor de companie.
- Detalii
- Detalii
- Noutăți Medicale
- Detalii
- Detalii
- Noutăți Medicale
Documentul de consiliere al proprietarilor de animale din exploatatiile nonprofesionale privind conditiile de biosecuritate si bunastarea animalelor poate fi descarcat de pe website si completat de catre medicul veterinar concesionar.
- Detalii
- Detalii
- Noutăți Medicale
Un grup de 4 mamici, medici veterinari au initiat o campanie menita sa stranga fonduri pentru copii diagnosticati cu SMA1 (Amiotrofia spinala musculara). Au adus langa ele medici veterinari dornici sa tina webinarii, a caror taxa de participare va merge integral catre patru cazuri de astfel de copii. Primele trei webinarii care vor incepe de saptamana aceasta au fost deja anuntate si isi asteapta participantii.
- Detalii
- Detalii
- Noutăți Medicale
Informatiile utile si modele pentru decontul si documentele justificative care trebuie depuse pentru obtinerea sumei de 10000 de lei conform Legii 236/2019 si OUG 117/2020 au fost transmise de catre CMVRO la fililale judetene.
- Detalii
- Detalii
- Noutăți Medicale
Medicul veterinar Viorel Andronie, presedintele CMVRo a publicat saptamana trecuta un ghid cu aspecte privind decontul si atribuirea contractelor conform Legii 236/2019 si OUG 117/2020. Il puteti consulta mai jos.
- Detalii
Noutăți Articole Specializate Business
Noi reguli pentru înregistrarea fiscală a cabinetelor secundare veterinare: ce trebuie să faci până pe 30 iunie 2026
- Echipa Veterinarul.Ro
Oferi sau primești tichete de masă la cabinetul veterinar? Iată ce obligații are angajatorul
- Echipa Veterinarul.Ro
Demisia în cabinetele veterinare: obligațiile angajatorului și calculul corect al preavizului
- Echipa Veterinarul.Ro
Cum importați aparatură veterinară sau produse din afara UE: ghid practic pentru medicii veterinari români
- Echipa Veterinarul.Ro

